11 ذخیره گاه جنگلی در چهارمحال و بختیاری ایجاد می گردد

به گزارش وبلاگ پسر خوب، خبرنگاران/چهارمحال و بختیاری رئیس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه 9 ذخیره گاه جنگلی در استان وجود دارد، گفت: باتوجه به اهمیت توسعه ذخیره گاه ها 11 ذخیرگاه جنگلی در چهارمحال و بختیاری ایجاد می گردد.

11 ذخیره گاه جنگلی در چهارمحال و بختیاری ایجاد می گردد

علی حسین امینی در گفت وگو با وبلاگ پسر خوب با بیان اینکه مساحت جنگل های چهارمحال و بختیاری حدود 311 هزار هکتار است، اظهار کرد: گونه قالب جنگل های استان بلوط ایرانی است، بنه، زبان گنجشک، ارژن، زالزالک، گلابی وحشی و اُرس از دیگر گونه ه های جنگلی در جنگل های استان است.

رئیس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری ادامه داد: 9 ذخیرگاه جنگلی نیز به مساحت یک هزار و 438 هکتار در استان در مناطق بازفت، چارطاق، کیار، لردگان، فارسان، اردل، کیار، چلیچه، وانان، ارجنک، وانان و شمس آباد وجود دارد.

وی اضافه نمود: گونه هایی که در این ذخیره گاه ها نگه داری می گردد شامل سرو کوهی، زبان گنجشک، مورد و ... است، برای توسعه ذخیره گاه های چهارمحال و بختیاری از بذر گونه های همان منطقه استفاده می گردد، همچنین برای حفاظت از این مناطق از قرق بان ها و نیروهای حفاظتی نیز استفاده می گردد.

امینی با بیان اینکه جنگل کاری از فرسایش خاک جلوگیری می نماید، اضافه نمود: در مناطقی که پوشش جنگلی و مرتعی وجود دارد نفوذپذیری آب به داخل زمین 40 برابر است، همین مسئله موجب تقویت سفره های آب زیرزمینی می گردد.

رئیس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری اضافه نمود: باتوجه به اهمیت توسعه ذخیره گاه ها، 11 ذخیره گاه در سال 99 به تعداد ذخیره گاه های استان اضافه نموده می گردد.

وی در ادامه با بیان اینکه 63 گونه درختی و درختچه ای مختص ناحیه زاگرس در چهارمحال و بختیاری وجود دارد، بیان کرد: همچنین یک هزار و 350 گونه مرتعی نیز در مراتع استان وجود دارد.

امینی با بیان اینکه سهم سرانه جنگل ها در چهارمحال و بختیاری به ازای هر نفر 0.4 هکتار است، اظهار داشت: این عدد در کشور 0.2 هکتار و در دنیا 0.8 هکتار به ازای هر نفر است.

رئیس اداره جنگلداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری گفت: شخم زیراشکوب جنگل، قطع درختان، قاچاق چوب و ذغال، آتش سوزی و چرای بی رویه دام از مهم ترین عوامل تخریب جنگل ها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "11 ذخیره گاه جنگلی در چهارمحال و بختیاری ایجاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 ذخیره گاه جنگلی در چهارمحال و بختیاری ایجاد می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید