گدار در لایو اینستاگرام: سینما آنتی بیوتیک کلمات است

به گزارش وبلاگ پسر خوب، کارگردان و فیلمنامه نویس شهیر فرانسوی در اقدامی نادر به صورت لایو در اینستاگرام در برابر هوادارانش درباره زبان، اطلاعات و ویروس صحبت کرد.

گدار در لایو اینستاگرام: سینما آنتی بیوتیک کلمات است

به گزارش وبلاگ پسر خوب به نقل از اکتوالیته، با وجود اینکه ژان لوک گدار کارگردان فیلمنامه نویس و منتقد فیلم 89 ساله فرانسوی سوییسی با تکنولوژی غریبه نیست، وقتی اواخر هفته پیش در اینستاگرام به صورت لایو ظاهر شد و با لیونل بایر رییس بخش سینمای دانشگاه هنر و طراحی لوزان صحبت کرد، خیلی ها متعجب شدند.

این 2 نفر همراه فابریس آرانیو یکی از همکاران قدیمی شان همگی در خانه گدار جمع بودند. در این گردهمایی بایر و آرانیو ماسک به صورت داشتند و این باعث شد گدار بگوید آن ها شبیه چهره های نقاشی های جیمز انسور نقاش بلژیکی شده اند.

مکالمه طولانی و متنوع آن ها 90 دقیقه به طول انجامید و تقریباً 4 هزار نفر در هر لحظه داشتند آن را زنده تماشا می کردند. در حالیکه بیشتر کامنت ها حاکی از تشکر به خاطر این فرصت نادر برای دسترسی به یکی از چهره های افسانه ای سینما بود، خود مکالمه هم درست به اندازه هر یک از آثار اخیر گدار هیجان انگیز و پیچیده پیش رفت.

گدار ویروسی که بحران سلامت جهانی این روزها را به وجود آورده با گسترش اطلاعات مقایسه کرد و در شرح گفت که ویروس نوعی ارتباط است و نیازمند فرد دیگری است. وقتی شما هم در رسانه های اجتماعی پیغامی می فرستید، نیازمند فرد دیگری هستید تا بتوانید وارد خانه او بشوید.

ایده بازگشت در ارتباطات به زودی او را به موضوع زبان رساند که یکی از تم های موضوعی محبوب این کارگردان در فیلم خداحافظی با زبان است. از نظر گدار، زبان ترکیبی از سخن تصاویر است و او از این نکته ناراحت است که در سخن وبلاگ پسر خوب و سیاستمداران، کمبود تصاویر دیده می گردد.

استفاده از زبان همواره موضوعی جالب برای این کارگردان بوده که می گوید وقتی حدود 15 سال داشت حدود یک تا 2 سال دست از سخن گفتن برداشت و این امر خیلی هم باعث ترسیدن خانواده اش شد. او این کار را بعد از این کرد که تحقیقات درباره طبیعت و عملکردهای زبان اثر برایس پارین را خواند اما خوشبختانه صحبت نکردن او خیلی طولانی دوام نیاورد و او از آن به بعد سعی کرد از زبان نویسندگان خوب استفاده کند که هدفش بیان چیزی فراتر از سخنان رایج است.

موضوعی که چند بار در مکالمه این سه نفر مطرح شد رد کردن ایده زبان و کلمات به عنوان کپی واقعیت و همچنین علاقه نسبت به حرکت به سمت الفبای تصویری بود که بیشتر شبیه به نقاشی خواهد بود. گدار گفت: من دیگر آن قدر به بیان باور ندارم، به نظرم مشکل اصلی الفبا است. حرف های بسیاری وجود دارد، باید خیلی از آن ها را حذف کنیم و به سمت چیز دیگری حرکت کنیم که کاری است که نقاش ها همواره انجام داده اند.

این کارگردان همچنین درباره سینما گفت: سینما به ما اجازه می دهد کمی انعطاف پذیرتر باشیم و اجازه ترکیب کردن رویکردهای علمی و هنری با هم را می دهد.

او گفت شادمان است که توانست سینما را به عنوان آنتی بیوتیکی برای کلمات کشف کند.

در نهایت، گدار همچنین درباره پروژه بعدی خود صحبت کرد که با توجه به تمام مدادها و قطعه های کاغذی که در سراسر اتاق نشیمن او دیده می شد، به نظر می رسید در مرحله پیشرفته ای باشد. فیلم جدید او که به گفته خودش تصور می نماید ملکه سبا از اپرای باستیل باشد شامل موسیقی های معروفی از آهنگسازان قدیمی از جمله بیزه می گردد و در عین حال از موسیقی ساخته شده برای خود فیلم هم استفاده می نماید. این کاری است که کارگردان سال هاست انجام نداده بود.

لینک گفت و گوی کامل این سه نفر در یوتیوب قرار داده شده است.

منبع: همشهری آنلاین

به "گدار در لایو اینستاگرام: سینما آنتی بیوتیک کلمات است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گدار در لایو اینستاگرام: سینما آنتی بیوتیک کلمات است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید