پیشرفت تازه در فراوری واکسن جهانی آنفلوآنزا

به گزارش وبلاگ پسر خوب، متخصصان علوم پزشکی در آنالیز های خود یک گام به فراوری واکسن جهانی آنفلوآنزا نزدیک تر شدند.

پیشرفت تازه در فراوری واکسن جهانی آنفلوآنزا

به گزارش وبلاگ پسر خوب، در حال حاضر برای پیشگیری از ابتلا به آنفلوآنزا واکسن وجود دارد اما این واکسن ها تمامی نسخه های ویروس آنفلوآنزا را شامل نمی شوند و متخصصان مجبور هستند تا همیشه در حال فراوری واکسن هایی برای سویه های مختلف این ویروس باشند.

اکنون این پرسش مطرح است که آیا محققان می توانند یک واکسن آنفلوآنزا فراوری نمایند که تمامی سویه های ویروس این بیماری را در برگیرد؟

آنفلوآنزا یکی از شایع ترین بیماری ها در دنیا است. دو گونه ویروسی A و B عامل بیماری آنفلوآنزا هستند. طبق اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا از سال 2010 بین 9.3 تا 49 میلیون مورد ابتلا به بیماری آنفلوآنزا در این کشور گزارش شده است.

در بیماری آنفلوآنزا سویه های ویروسی مختلفی وجود دارد که هر یک از آن ها دارای زیرشاخه های متنوعی هستند و به همین دلیل پزشکان باید هر بار واکسن مناسب را تشخیص دهند.

تاکنون، واکسن دنیای که بتواند تمامی انواع ویروس های آنفلوآنزا را هدف قرار دهد فراوری نشده است اما محققان در آنالیز های جدید خود یک گام به فراوری این نوع واکسن نزدیک تر شده اند.

گروهی از متخصصان آمریکایی در آنالیز های خود به رویکرد جدیدی دست پیدا کردند که می تواند در تغییر نگرش نسبت به ویروس های آنفلوآنزا یاری نماینده باشد. همچنین این رویکرد در آینده مسیری را در راستای فراوری واکسن دنیای آنفلوآنزا ایجاد می نماید.

متخصصان آمریکایی در آنالیز های خود روی پروتئین هماگلوتینین تمرکز کردند که در لایه سطحی ویروس های آنفلوآنزا وجود دارد و آن ها را به سمت سلول های میزبان که سپس آلوده می شوند راهنمایی می نماید.

هماگلوتینین دو جزء سر و ساقه دارد. بخش سر در بین گونه های مختلف متفاوت است اما قسمت ساقه کمتر در سویه های ویروسی مختلف، تفاوت دارد.

محققان بر اساس این ویژگی تصمیم به فراوری واکسنی گرفتند که ساقه هماگلوتینین را هدف قرار دهد. به همین منظور آنان روی یک گونه پروتئینی موسوم به cHA آزمایشاتی انجام دادند. محققان چندین cHA مختلف را تست کردند تا تعیین گردد کدام یک از آن ها بدن انسان را به فراوری آنتی بادی های مقابله نماینده با آنفلوآنزا راهنمایی می نماید.

به گزارش سایت تخصصی مدیکال نیوز تودی، محققان آمریکایی اظهار داشتند: از میان این رویکردها واکسیناسیون با هماگلوتینین کیمریک مکمل (واکسن ویروس آنفلوآنزای فعال نشده) در فعال ساختن آنتی بادی ها برای مقابله با انواع مختلف ویروس آنفلوآنزا مناسب بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشرفت تازه در فراوری واکسن جهانی آنفلوآنزا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشرفت تازه در فراوری واکسن جهانی آنفلوآنزا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید