نقش منفی یک کشور همسایه در انتشار خبر شیوع کرونا، تحریم آمریکا مانع اصلی مقابله با کووید-19 است

به گزارش وبلاگ پسر خوب، بخش دیپلماسی عمومی سفارت ایران در لهستان با اعلام اینکه یکی از کشورهای همسایه در زمینه انتشار خبر شیوع کرونا در کشورمان به تعهدات پزشکی پایبند نبود، گزارش کرد که تحریم های آمریکا مانع اصلی در راه مقابله با این ویروس است.

نقش منفی یک کشور همسایه در انتشار خبر شیوع کرونا، تحریم آمریکا مانع اصلی مقابله با کووید-19 است

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری وبلاگ پسر خوب، بخش دیپلماسی عمومی سفارت جمهوری اسلامی ایران در لهستان در گزارشی به موضوع ابهامی که در میان اروپایی ها در زمینه شیوع ویروس کرونا در ایران وجود داشت، پرداخت و نوشت: ابهامی که وجود داشت، این است که نخستین مورد مشکوک از احتمال ابتلای یک ایرانی به کرونا چند هفته بعد از شیوع در شهر قم گزارش شد. وقتی این خبر منتشر شد، سیستم درمانی ایران نمی دانست آیا فرد مشکوک به کرونا مبتلا شده یا با آنفلوآنزا روبرو است؟ دلیل اصلی این ناتوانی در معین نوع بیماری چه بود؟

ظریف نیازهای فوری پزشکان کشور در مبارزه با کرونا را اعلام کرد

پاسخ این است که سال ها به دلیل تحریم های سیاسی - اقتصادی و مسائل بانکی که از سوی آمریکا و کشورهای اروپایی بر ملت ایران تحمیل شده است، امکان نوسازی ساختارهای درمانی کشور فراهم نبوده است.

وقتی پزشکان ایرانی با نخستین مورد مشکوک روبرو شدند، هیچ کیت تشخیص این بیماری نوظهور در ایران وجود نداشت. با انتشار گزارش های سازمان بهداشت دنیای درباره علائم کرونا، چند هفته بعد پزشکان ایرانی با مطالعه اطلاعات علمی توانستند تصویر شفافی از بیماران مبتلا به کرونا داشته باشند.

باید از نگرانی مردم جلوگیری می شد

در آن اوضاع باید سیاست خبری دقیقی به کار گرفته می شد تا مردم نگران نشوند و بتوانند با رعایت بهداشت فردی خود را در مقابل تهدید کرونا حفاظت کنند.

وزیر بهداشت یکی از کشورهای همسایه با همتای ایرانی خود درباره موضوع کرونا تلفنی مصاحبه کرد و دو پزشک یافته های خود را درباره بیماری و تعداد افرادی که به کرونا مشکوک بودند، مبادله کردند. انتظار آن بود که این خطوط تماس میان متخصصان بر مبنای سوگند بقراط برای رازداری امور بیماران در کانال امنی باقی بماند، اما ناباورانه از سوی وزیر همسایه توئیت شد.

انتشار خبر شیوع کرونا در ایران موجی از نگرانی به وجود آورد

انتشار این خبر در رسانه ها بیش از آنکه بتواند به فرایند درمان مبتلایان کمک کند، موج خبری برای افزایش وحشت و ترس عمومی ایجاد کرد. تراکم جمعیت، محدودیت ظرفیت و نبود کیت آزمایش های تشخیص کرونا در ایران که به دلیل تحریم ها امکان خرید و انتقال آنها فراهم نشده بود، پزشکان ایرانی را با معضل روبرو کرد.

چند ساعتی از شدت دریافت بحران نگذشته بود که چند شرکت هواپیمایی ازجمله پرترددترین خطوط پروازی بین المللی به ایران تصمیم دریافتد مسافران ایرانی را از مبادی مختلف در فرودگاه استانبول پذیرش نکنند! انتشار اخبار سرگردانی این افراد به این تصور دامن زد که ایران با فاجعه روبرو شده است.

اتهام زنی همسایه عرب

این شوک خاتمه نیافته بود که به فاصله کوتاهی پادشاه یکی از کشورهای همسایه عربی حاشیه خلیج فارس در موضعی عجیب و غیر قابل باور ایرانیان را متهم کرد که درصدد هستند با انتقال ویروس کرونا دنیا را آلوده کنند!

ترس از کرونا و افزایش وحشت در جامعه همراه با سوءاستفاده های سیاسی برخی، مرزهای حفاظت از آلودگی برابر این ویروس را دچار خلل کرد. دولت هایی که می خواستند به اروپا نشان دهند در مقابل گسترش بیماری می توانند مدافع اروپا باشند، مرزهای شرقی خود را بستند ولی با هدفی دیگر مرز غربی را گشودند.

جمهوری اسلامی ایران بدون آمادگی قبلی از کرونا وارد دنیای تازه شد؛ دنیایی که باید برای حفاظت خود از هم دور شویم، با هم تماس نداشته باشیم، از مکان های فرهنگی و ورزشی، هنری و فعالیت های جمعی دوری گزینیم.

نگاهی نو به کرونا

کرونا بخشی از طبیعت است که ما آن را تغییر دادیم. بخشی از ما با از میان بردن مرزها در طبیعت و نظام آفرینش کرونا را متولد کردیم و با بی توجهی به اصول اخلاقی و تعهدات حرفه ای پزشکی یا بهره برداری های ماکیاولیستی از سیاست اجازه دادیم کرونا به زندگی ما وارد شود.

ما انسان های متمدن مردم را ترساندیم و ذات طبیعت را به تمسخر گرفتیم. ما میان انسان ها تبعیض ایجاد، مسافران را در استانبول سرگردان و خط پروازی میان اروپا و آمریکا را بدون هشدار قبلی معلق کردیم.

هیچ مرزی در برابر کرونا وجود ندارد، تنها مرزی که می تواند از ما در برابر این ویروس محافظت کند، مرزهای اخلاق است. اینکه بیماران را متهم نکنیم، حقوق دیگران را محترم بشناسیم، با تحریم های ظالمانه حقوق انسان ها را برای دسترسی به نیازهای دارویی و غذایی محدود نکنیم.

شاید در دنیایی که به آن وارد شدیم دیگر استفاده از فعل ماضی نقلی یا ماضی استمراری معنا نداشته باشد و همه چیز با فعل گذشته بیان شود.

کرونا انقلابی فرهنگی، اجتماعی، ادبی، هنری و یک دگرگونی عمیق در نگرش ما نسبت به هستی و طبیعت به دنبال خواهد آورد. ویروس ناشناخته این امکان را به ما خواهد داد که اگر مرز انسانی میان خود را برداریم، بتوانیم در برابر گسترش کرونا مرزبندی و امنیت نسل های آینده را تضمین کنیم. کرونا برای ما تجربه دنیای به وجود آورد و یاد داد تنها راه مبارزه با کرونا آن است که کنار هم بمانیم.

انتهای پیام/4106/4033/پ

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "نقش منفی یک کشور همسایه در انتشار خبر شیوع کرونا، تحریم آمریکا مانع اصلی مقابله با کووید-19 است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش منفی یک کشور همسایه در انتشار خبر شیوع کرونا، تحریم آمریکا مانع اصلی مقابله با کووید-19 است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید