سبزپوشی یک دست در بورس و شگفتی سهامداران

به گزارش وبلاگ پسر خوب، امروز در حالی نماگر اصلی بورس تهران شاهد رکورد شکنی پی در پی بود که حجم و ارزش معاملات فعالان بازار را شگفت زده کرد. در بازار سراسر سبز امروز بسیاری از سهم ها با صف خرید روبرو شدند و تقاضا بر عرضه پیشی گرفت.

سبزپوشی یک دست در بورس و شگفتی سهامداران

به گزارش وبلاگ پسر خوب، امروز بار دیگر در تاریخ بازار سرمایه ایران رکورد جدیدی ثبت شد که قطعاً تا مدت ها در حافظه فعالان بازار خواهد ماند. امروز نماگر اصلی بازار سرمایه بیش از 5721 واحد رشد کرد و به راحتی سقف کانال 200 هزار واحدی را شکست و حتی به نزدیکی کانال 202 هزار واحدی یعنی رقم 201 هزار و 805 واحدی رسید.

در دو ماه گذشته روند قیمت ها در بورس و فرابورس ایران افزایشی بوده و از ابتدای روزهای کاری سال 1398 نیز به جر در یک روز قیمت سهم ها با روندی فزاینده رشد کرد به طوری که این روزها بازار اصطلاحاً گاوی شده است.

با توجه به افزایش نرخ دلار و همچنین کاهش رشد اقتصادی در طی سال گذشته، افراد تمایل دارند که پول خود را به صورت نقد نگه ندارند و در بازارهای مختلف سرمایه گذاری نمایند. در این بین حرفه ای های بازار سرمایه پول های هوشمند و تازه وارد بازار کردند و در این جو مثبت بسیاری از غیر حرفه ای ها نیز سرمایه های خرد خود را به سمت بورس فرستادند. مجموع این اتفاقات سبب شد که بازار سهام روند رشدی داشته باشد و از روز گذشته با رکورد شکنی های پی در پی آغاز به تاریخ سازی کند.

از طرفی جو روانی موجود در بازار، رشد پیاپی سهم ها و گاوی شدن بازار سبب شد که حتی سهم هایی که در صورت های بنیادی زیان ده هستند با رشد قیمت روبرو شوند. اما در عین حال این رشد با ریسک های سیستماتیکی همراه است که فضای سرمایه گذاری را تا حدودی شنماینده می نماید. انتظارات از آینده یکی از فاکتورهایی است که در تصمیم سرمایه گذاران مؤثر است و می تواند مقدار ورود و خروجی نقدینگی از بورس را کنترل کند.

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی در حالی تراز تاریخی 200 هزار واحدی را رد کرد که عوامل تکنیکالی و بنیادی این موضوع را توجیه می نماید. انتشار صورت های اقتصادی 12 ماهه شرکت های بورسی بر روی کدال و رشد EPS شرکت ها نسبت به سال گذشته مخصوصاً شرکت هایی که صادرات محور بودند را با اقبال سرمایه گذاران روبرو کرد و سبب شد تقاضا به مراتب نسبت به عرضه رشد کند و قیمت ها متعاقب با آن افزایش یابد.

امروز در صدر نمادهای تأثیرگذار بر بازار سهام نماد معاملاتی بانک تجارت بود. این نماد به تنهایی 601 واحد شاخص کل را تقویت کرد. دیگر نمادهای بانکی نیز امروز با رشد یکدست روبرو شدند و در میان آن ها بانک ملت 108 واحد در رشد شاخص های بازار اثر داشت.

همچنین معدنی و صنعتی گل گهر توانست 548 واحد به افزایش شاخص های بازار سرمایه یاری کند پس از آن نیز فولاد مبارکه اصفهان و پتروشیمی پارس هر کدام به ترتیب 444 و 245 واحد روی شاخص های بازار تأثیرگذار بودند.

اما در میان بازار سراسر سبز امروز در گروه قند و شکر یکدست قرمزرنگ شد و تمام سهام های این گروه با کاهش قیمت پایانی روبرو شدند. بسیاری از این سهم ها در آخرین معامله خود تا پنج درصد افت قیمت را تجربه کردند. سهامداران در بیشتر سهم های این گروه شاهد صف های فروش بودند و عرضه ها بر تقاضا به شدت سنگینی می کرد.

حجم معاملات سه نمادی که بیشترین تأثیر را در شاخص های بازار سهام داشتند به شدت چشمگیر بود؛ به طوری که در نماد بانک تجارت ارزش معاملات به بیش از 188 میلیارد تومان رسید و ارزش معاملات گل گوهر و فولاد مبارکه هر کدام به ترتیب 71 و 52 میلیارد تومان رسید.

البته ارزش معاملات کل بورس تا رقم 1,478 میلیارد تومان بالا رفت که این رقم نسبتاً بالایی نسبت به روزهای گذشته بود. مضاف بر این که ارزش معاملات نقد در بازار امروز به 996 میلیارد تومان دست یافت.

آیفکس نیز امروز با رشد 44.77 واحدی روبه رو شد و به رقم 2496 واحد رسید. ارزش معاملات فرابورس تهران تا رقم 655 میلیارد تومان بالا رفت و حجم معاملات این بازار به رقم 1.9 میلیارد سهم و اوراق اقتصادی رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سبزپوشی یک دست در بورس و شگفتی سهامداران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سبزپوشی یک دست در بورس و شگفتی سهامداران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید