حمایت از 10 شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا

به گزارش وبلاگ پسر خوب، دکتر حسین وطن پور در مصاحبه با خبرنگاران اضافه نمود: به دلیل پیچیدگی ویروس کرونا مطالعات زیادی در کشور برای شناخت آن در حال اجرا است. بالغ بر یک هزار و 500 مطالعه بالینی، تک تک داروها، ترکیب داروها، داروهای شیمیایی، داروهای بیولوژیک و حتی داروهای معمولی موجود در داروخانه ها در حال اجرا است.

حمایت از 10 شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا

یک هزار و 500 مطالعه بالینی بر روی داروهای موثر در کروناویروس

وی اضافه کرد: به دلیل شیوع همگانی کروناویروس، افراد داروهای متعددی را مصرف می نمایند و جالب اینکه بعضی از این افراد داروهای معمولی ضد ویروس استفاده می نمایند و بهبود هم پیدا می نمایند و اصرار هم دارند که این داروها برای درمان کروناویروس موثر است.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: ما اکنون با تعداد زیادی پیشنهاد و تعداد زیادی مطالعه روبرو هستیم و نگرانی ما از این است که بعضی از این مطالعات برای یک دوره کوتاهی آثار خوبی را از خود نشان می دهند ولی باید توجه کنیم که این آثار برای یک گروه خاص از بیماران و در یک استیج خاص از بیماری است. واقعاً همه شمول کردن یک روش درمانی کار بسیار سختی است.

وی گفت: ممکن است شما ببینید که یک دارو در یک مرحله جواب می دهد و در درازمدت جواب نمی دهد. اما تمام کوشش بر این است که اگر دارویی در جایی تاثیرگذار بود آن را برای همه بتوان تجویز کرد. اما رفتار کروناویروس به گونه ای است که مراحل رشد و نفوذ و در حالات مختلف بدن میزبان، عکس العمل های متفاوتی ایجاد می نماید.

وطن پور گفت: اکنون ما با رنج متفاوتی از پیشنهادها روبرویم. البته سعی داریم بیشتر مواردی را مورد حمایت قرار دهیم که شمولیت بیشتری را دارند. به عنوان مثال داروی رمدیسیویر را برای ساخت دارو و مواد اولیه آن مورد حمایت قرار دادیم.

تشکیل کمیته برای ساخت واکسن کرونا در کشور

وی از تشکیل کمیته برای ساخت واکسن در کشور اطلاع داد و گفت: برای حوزه ساخت واکسن کمیته ای را تشکیل دادیم که این کار را به پیش ببریم. ضمن اینکه بیشتر داروهایی که اثربخشی آنها بیشتر بوده اند را مورد حمایت قرار داده ایم، زیرا ما نمی توانیم منتظر بمانیم یک دارو در جهان اثربخشی اش ثابت گردد و بعد به دنبال فراوری آن باشیم.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت یادآور شد: اکنون در حوزه کیت های تشخیصی هم همین کار را پیش می بریم. البته بعضی با کیت های الایزا و بعضی با کیت های تشخیص سریع مخالف هستند و علیرغم این مخالفت ها ما برای اینکه آمادگی داشته باشیم شرکت های دانش بنیانی را که در این حوزه توانمند بوده و گروه های علمی پیروز هستند، حمایت می کنیم تا محصولات زیادی در حوزه پیشگیری، تشخیص و درمان کروناویروس فراوری کنیم.

وی گفت: ممکن است در یک مقطعی سازمان غذا و دارو از میان چند محصولی که در حال حمایت هستیم یک مورد را تایید کند. اما ما دانش فراوری چند محصول را باید داشته باشیم.

فراوری واکسن آنفلوآنزای فصلی از سوی یک شرکت دانش بنیان ایرانی

وطن پور درباره تحقیقات حوزه واکسن گفت: اکنون 10 گروه بخش خصوصی در حوزه فراوری واکسن فعال هستند و به نوعی به دانش فراوری واکسن دسترسی دارند. اکنون یکی از شرکت های مستقر در پارک فناوری پردیس در حال فعالیت در حوزه فراوری واکسن آنفلوآنزای فصلی است و امیدواریم به زودی به مرحله فراوری برسد، تا در کشور حداقل در فراوری واکسن آنفلوآنزای فصلی مسئله ای نداشته باشیم.

وی اظهار داشت: درباره کروناویروس هم صحبت های متعددی درباره واکسن گفته می گردد. بعضی معتقدند اصل واکسیناسیون مقاومت ایجاد می نماید. حتی واکسن ب ث ژ و آنفلوآنزا و واکسن هایی که سیستم های ایمنی را تحریک می نماید همه می توانند در برابر کروناویروس نوعی مقاومت و ایمنی ایجاد نمایند.

رئیس دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت تاکید نمود: در حال حاضر 10 شرکت فراوری نماینده داخلی واکسن، بدون احتساب موسسات پاستور و رازی در حال فراوری واکسن هستند. یکی دیگر از آنها در حال کار بر روی واکسن HPV است و یکی دیگر هم در حال کار بر روی هپاتیت است. وزارت بهداشت هم در حمایت از این شرکت های دانش بنیان فعال است.

حمایت از 10 فراوری نماینده واکسن داخلی

وی گفت: نکته مهم در خصوص کروناویروس این است که رفتارش در مقابل واکسن مشکوک است. هنوز هیچ کشوری نتوانسته به طور قطعی به موضوع واکسن ورود کند. دو کشور تا به امروز ادعا کردند که واکسن در اشل حیوانی جواب داده اما هنوز قطعی نیست.

وطن پور یادآور شد: قطعاً فراوری واکسن زمان بر است و بعضی برای فراوری آن یکسال و بعضی دو سال را اعلام می نمایند. اما ما در کشور باید دانش فراوری واکسن را مورد حمایت قرار دهیم و اکنون با معاونت علمی و صندوق نوآوری این 10 فراوری نماینده واکسن را مورد حمایت قرار داده ایم که در زمان مناسب بتوانند بر روی کروناویروس هم کار نمایند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "حمایت از 10 شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حمایت از 10 شرکت تولیدکننده واکسن برای ساخت واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید