بعیدی نژاد: دادگاه انگلیس سال هاست درباره سود بدهی قرارداد نظامی به نفع ایران رأی داده است

به گزارش وبلاگ پسر خوب، بعیدی نژاد مطرح کرد دادگاه انگلیس سال هاست در مورد سود بدهی قرارداد نظامی به صورت قطعی به نفع ایران رأی داده و رأی اخیر فقط درباره چند سال تحریم بعد از سال 2008 است.

بعیدی نژاد: دادگاه انگلیس سال هاست درباره سود بدهی قرارداد نظامی به نفع ایران رأی داده است

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ پسر خوب، حمید بعیدی نژاد سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن در صفحه توئیترش نوشت: شبکه ایران اینترنشنال مرتب زیرنویس می نماید که دیوان عالی بریتانیا در مشاجره بین ایران و بریتانیا در موضوع سود بدهی قرارداد نظامی، به نفع بریتانیا رأی داد. این نحوه تنظیم خبر کاملا جهت دار و غلط است.

وی اضافه کرد: دادگاه انگلیس سال هاست در مورد سود بدهی قرارداد نظامی به صورت قطعی به نفع ایران رأی داده و رأی اخیر فقط در مورد چند سال تحریم بعد از سال 2008 است که نسبت به کل بدهی و سود سال های طولانی معین شده توسط دادگاه، ناچیز است.

سفیر ایران در لندن همچنین پیش از این در توئیتی نوشته بود: جمهوری اسلامی ایران با رأی دادگاه انگلیس نسبت به عدم الزام شرکت انگلیسی به پرداخت بخشی از سود بدهی خود در سال های تحریم مخالف بوده و اقدام حقوقی لازم را اتخاذ خواهد نمود. اما این رأی هیچگونه تاثیری بر الزام شرکت انگلیسی به پرداخت کل مبلغ چند صد میلیون پوند بدهی و سود بیش از 30 سال آن ندارد.

براساس این گزارش، دادگاه عالی انگلیس علیرغم رای دیوان بین المللی، با صدور حکمی به نفع یک شرکت تسلیحاتی انگلیسی، بیان کرد که این شرکت نباید همه سود ناشی از مبلغی را که بابت فروش تانک به ایران دریافت نموده، به تهران پرداخت کند.

براساس رای دادگاه، نیازی نیست که انگلیس 20 میلیون پوند از مجموع سود قرارداد خرید تانک های چیفتن را به ایران بپردازد. سود این پول از سوی وزارت دفاع انگلیس بین 32 تا 41 میلیون پوند برای 40 سال بدهی مشخص شده است.

دادگاه انگلیس اعلام نموده است؛ وزارت دفاع این کشور نباید بابت مدت زمان حدود 10 سال که این پول مشمول تحریم های اتحادیه اروپا شده، برای نگهداری آن پول پرداخت کند.

قرارداد خرید تانک های چیفتن به ارزش 387 میلیون پوند در سال 1350 بین وزارت دفاع انگلیس و دولت وقت ایران بسته شد و قرار بود 1300 فروند تانک و خودروهای زرهی به ایران تحویل داده گردد که پس از انقلاب اسلامی در ایران، قرارداد مزبور لغو شد. با وجود اینکه ایران کل مبلغ قرارداد را پرداخت نموده خواهان باز پس گیری پول خود شده است.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بعیدی نژاد: دادگاه انگلیس سال هاست درباره سود بدهی قرارداد نظامی به نفع ایران رأی داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعیدی نژاد: دادگاه انگلیس سال هاست درباره سود بدهی قرارداد نظامی به نفع ایران رأی داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید