آیا تغییر زبان، شخصیت شما را تغییر می دهد؟

به گزارش وبلاگ پسر خوب، شاید شما هم تجربه نموده باشید که گاهی زبان دوم را بهتر از زبان مادری خود فرا می گیرید و راحت تر از آن استفاده می کنید و منظورتان را بهتر منتقل می کنید. شاید تعجب کنید اما زبان ها نیز مانند افراد یک جامعه، شخصیت های متفاوتی دارند. برخی زبان ها درون گرا و برخی دیگر برون گرا هستند. با برخی از زبان ها می توانیم به راحتی منظورمان را بیان کنیم و احساساتمان را تشریح کنیم. آیا برای شما هم پیش آمده که زمانی که زبان حرف زدن خود را تغییر می دهید، حالت درونی شما نیز تغییر کند؟ یا برعکس، زمانی که در شرایط خاصی هستید، زبانی خاص را برای صحبت کردن ترجیح بدهید؟

آیا تغییر زبان، شخصیت شما را تغییر می دهد؟

با تغییر زبان، شخصیت شما نیز تغییر می نماید

شخصیت شما بسته به زبانی که با آن صحبت می کنید، تغییر می نماید. البته این اتفاق مثبت و جالبی است. اجازه دهید تا مراحل تقلید و پذیرش در فرهنگ جدید، به طور طبیعی اتفاق بیافتند. هر چه بیشتر شبیه به گروه اجتماعی زبان مد نظر خود رفتار کنید، راحت تر توسط آن جامعه پذیرفته می شوید.

مطالعات متخصصان در زمینه های عصبی - کلامی نیز پیش از این ثابت نموده بودند که ساختار زبان نیز در روش تفکر و نگرش ما تاثیر خواهد گذاشت. مقایسه های اخیر بین ساختارهای دستور زبان آلمانی و انگلیسی نیز این حقیقت را ثابت نموده است.

اگر هنگام معاشرت با بریتانیایی ها در جمع هایی که درباره مسائل پیش پا افتاده صحبت می گردد، ساکت بمانید، ممکن است بی ادب به نظر برسید. یا اگر در جمع ایتالیایی ها آشپزی بلد نباشید و یا چیزی برای گفتن درباره آشپزی نداشته باشید، شاید از جمع گفت و گوی محبت آمیز کنار گذاشته شوید. اگر از همکار چینی تان درباره صبحانه ای که خورده، اینکه آیا راحت خوابیده یا نه و یا درباره شرایط سلامتی اش چیزی نپرسید، به دوست خوبی برای او تبدیل نمی شوید. این هنجارهای فرهنگی به ظاهر بی اهمیت، می توانند بر روابط شما با افرادی از ملیت های دیگر تاثیر گذار باشند. پس علاوه بر یادگیری یک زبان، تطبیق فرهنگی با آن نیز لازم است.

این مرحله را می توان مرحله رشد شخصیت زبانی دوم نامید. هدف از این مرحله این است که بتوانید به راحتی با یک خارجی که زبان مادریش را به عنوان زبان دوم خود برگزیده اید، ارتباط برقرار کنید. با تمرین به این موفقیت دست خواهید یافت. البته این تمرین فقط شامل لهجه، واژگان و یا لحن صدا نیست. بلکه آنچه مهم است توجه به زبان بدن است؛ یعنی نحوه رفتار شما در حین یک مکالمه،هنگام پرسش و یا بیان نظرات خود درباره مسائل مختلف.

به دست آوردن این نوع از مهارت، ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد. در نهایت، شخصیتی که در ورای هر زبان وجود دارد، برایتان عادی می گردد و با آن انس خواهید گرفت.

این نکته را نباید فراموش کنید که زمانی که زبان جدیدی می آموزید، یعنی روش جدیدی برای بیان افکار و احساسات و نحوه نگرش جدید به جهان پیدا می کنید، باید برای حفظ هویت خود نیز اهمیت قائل شوید و هیچ وقت زبان مادری و هویت اصلی خود را از یاد نبرید.

منبع: الی گشت

به "آیا تغییر زبان، شخصیت شما را تغییر می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تغییر زبان، شخصیت شما را تغییر می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید