آمریکا و طالبان بر سر چه مواردی توافق کردند؟

به گزارش وبلاگ پسر خوب، توافقنامه میان آمریکا و طالبان یک مقدمه و سه بخش دارد. بخش نخست آن به خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان پرداخته شده و بخش دوم آن، بر عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر آمریکا و متحدانش تأکید نموده است.

آمریکا و طالبان بر سر چه مواردی توافق کردند؟

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ پسر خوب، همزمان با سفر وزیر دفاع آمریکا به کابل و صدور بیانیه مشترک میان آمریکا و افغانستان، دوحه میزبان نمایندگانی از 70 کشور مختلف بود که برای امضای توافقنامه میان طالبان و آمریکا به قطر آمده بودند.

این توافق که پس از طی یکسال از مذاکرا 8 ت. آمریکا با طالبان صورت گرفت، توسط ملاعبدالغنی برادر معاون سیاسی طالبان و زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در امور افغانستان به امضاء رسید.

توافقنامه میان آمریکا و طالبان یک مقدمه و سه بخش دارد. بخش نخست آن به خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان پرداخته شده و بخش دوم آن، بر عدم استفاده از خاک افغانستان در برابر آمریکا و متحدانش تأکید نموده است.

همچنین بخش سوم این توافقنامه نیز درباره گام های بعدی بوده که قرار است پس از توافق برداشته شوند.

در زیر نگاهی به این توافق و مفاد آن می اندازیم:

مقدمه: قرداد جامع صلح از چهار بخش تشکیل شده است:

1. تضمین و اعمال مکانیسم هایی برای آنکه از خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدانش استفاده نگردد.

2: مکانیسم و اعلام زمانبندی خروج نظامیان خارجی از افغانستان

3. پس از تضمین برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان و همچنین تضمین برای عدم استفاده از خاک افغانستان برای عدم تبدیل شدن به مکانی علیه آمریکا، مذاکرات بین الافغانی در تاریخ 10 مارس امسال بین طالبان و طرف های افغان آغاز خواهد شد.

4. آتش بس دائمی یکی از موضوعات تبادل نظر های بین الافغانی است و مذاکره کنندگان در این نشست ها تاریخ و مکانیسم آتش بس دائمی را معین خواهند کرد. کنترل طالبان بر مناطق تحت کنترل این گروه تا زمانی که دولت برخواسته از تبادل نظر های بین الافغانی از سوی ایالات متحده به رسمیت شناخته نخواهد شد.

بخش اول: خروج نیرو های خارجی از افغانستان

1: بر طبق این توافق، آمریکا و متحدانش توافق کردند که طی 135 روز آینده موارد زیر را انجام بدهند:

الف: نیرو های آمریکا به 8600 نفر کاهش خواهند یافت

ب: تمام نیرو ها 5 پایگاه اصلی در افغانستان را به طور کامل تخلیه خواهد نمود.

2. طی 9.5 ماه آینده تمام سربازان خارجی از افغانستان خارج خواهد شد و تمام پایگاه ها نیز در افغانستان تخلیه می شوند. آمریکا همچنین متعهد شده که با تمام طرفین برای مبادله زندانیان به عنوان گامی در راستای اعتمادسازی متقابل وارد رایزنی گردد و قرار است 5 هزار زندانی طالبان و 1000 نیروی دولت در 10 مارس و همزمان با آغاز تبادل نظر های بین الافغانی آزاد شوند.

3: همچنین قرار شد تا امارات اسلامی که آمریکا آن را به عنوان دولت نمی شناسد و طالبان خطاب می نماید تعهد بدهد تا زندانیان خطری برای امنیت آمریکا و متحدان آن ایجاد نکنند.

4. همزمان با آغاز تبادل نظر های بین الافغانی لیست افرادی از طالبان که در تحریم هستند، خارج خواهد شد.

5. همزمان با آغاز مذاکرات بین الافغانی ایالات متحده با دیگر اعضای سازمان ملل برای لغو تحریم اعضای طالبان وارد مذاکره خواهد شد.

6 آمریکا متعهد شده که در امور داخلی افغانستان دخالت ننموده و از قوای نظامی علیه نیرو های سیاسی این کشور استفاده نکند.

بخش دوم: تعهدات طالبان برای عدم استفاده از خاک افغانستان برای حمله به خاک آمریکا و متحدانش

1. طالبان تعهد داده به هیچ گروهی از جمله القاعده از خاک افغانستان علیه آمریکا و متحدانش استفاده نگردد

2. طالبان پیغام روشنی به به گروه های که خطری برای امنیت آمریکا و متحدانش خواهند فرستاد که جای در افغانستان نخواهند داشت و نباید اعضای این گروه با سایر گروه های علیه آمریکا وارد جنگ شوند

3. طالبان به هیچ فردی در افغانستان اجازه استخدام نیرو، اموزش و حمایت مالی برای تهدید آمریکا را نخواهد داد

4. طالبان در قلمرو تحت کنترل خود برای هیچ فردی که تهدیدی برای آمریکاست اجازه صدور پاسپورت وتمام اسناد قانونی ربرای ورود به افغانستان ندارد. آمریکا حاکمیت طالبان بر مناطق تحت کنترل این گروه تا زمان برآمدن دولتی براساس مذاکرات میان افغان ها را می پذیرد.

بخش سوم: گام های بعدی پس از توافق

1. آمریکا کوشش می نماید که موافقت شورای امنیت را برای این توافقنامه کسب کند.

2. طالبان و آمریکا رابطه مثبتی را دنبال نموده و و کوشش خواهد شد که در آینده رابطه این دو دولت برخواسته از مذاکرات بین الافغانی نیز مثبت و سازنده باشد.

3. دولت آمریکا کوشش خواهد رابطه مالی را با دولت برخواسته از مذاکرات بین الافغانی دنبال کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "آمریکا و طالبان بر سر چه مواردی توافق کردند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آمریکا و طالبان بر سر چه مواردی توافق کردند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید